Novice

Uporaba talnih oblog pri talnem gretju – vodno ali električno talno gretje

V sodobnem gradbeništvo je uporaba talnega gretja postala pravilo. Različne vrste talnega gretja pa po navodilih proizvajalcev niso primerne za vrste talnih oblog. V primeru vodnega talnega gretja – uporaba cevi in medija voda je na tovrstni estrih dovoljeno polagati pravzaprav vse vrste talnih oblog (parketi, tekstilne talne obloge, vinilne talne obloge…). Pomembno je, da so cevi razporejene v sredini običajne debeline estriha 5-6cm s pravilno izvedeno hidro in toplotno izolacijo in da temperatura na površini estriha ne presega 28 stopinj Celzija. Temperature vode v ceveh je seveda ustrezno višja. Višje temperature estriha se ne priporoča, ker pomembno vpliva na človekovo počutje.

Pri električnem talnem gretju, ki je običajno položeno na površini estriha, odvisno glede na izvedbo vtopljeno v izravnalno maso, pa velika večina proizvajalcev odsvetuje polaganje parketov in vinilnih talnih oblog.  Gre za dvojni problem in sicer višje temperature na površini podlage in hitrejša sprememba temperatur, kar negativno vpliva na dimenzijsko stabilnost talnih oblog, kar lahko pripelje do različnih deformacij, raztezkov, rež in podobno.

V zadnjem času se pojavljajo nizkotemperaturni električni sistemi, ki tega problema ne poznajo.

Sama toplotna prevodnost talnih oblog pa je glede na sestavo različna. V praksi pomeni, da se talna obloga z višjo temperaturno prevodnostjo hitreje segreje in hitreje ohladi, z višjo inercijo pa se počasneje segreva in seveda počasnejše ohladi – boljše ohranja toploto. Občutek toplote je že sam po sebi večji če se odločite za parkete, tekstilne pa tudi vinilne obloge, pri kamnu in keramiki pa tega ni. Več o tem pa v naslednjih člankih.

Sorodni članki